Lakáshitel törlesztése egészségpénztár-ból

Egy július elsejétől hatályos törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy a korábbinál sokkal rugalmasabban használhatjuk lakáshitel törlesztésére egészségpénztári befizetéseinket. Nincs várakozási idő, akár a befizetés után azonnal felhasználhatjuk a pénztári egyenleget lakáshitelünk törlesztésére. Ami pedig az intézkedés igazi előnye: minderre 20 százalékos állami támogatást is kaphatunk. 

Az önkéntes egészségpénztárakban gyűjtött pénzt az emberek többnyire egészségügyi szolgáltatásokra használják fel: gyógyszert vásárolnak, orvost vagy gyógyászati szolgáltatásokat fizetnek belőle. Van azonban egy másfajta felhasználási lehetőség is, amit kevesebben használnak. Ez az úgynevezett kiegészítő önsegélyező szolgáltatások köre. 

A lakáshitel-törlesztés is kiegészítő szolgáltatás

A kiegészítő önsegélyező szolgáltatások körébe jellemzően olyan kiadások tartoznak, melyek egyszeri, nagyobb összeget igényelnek, mint a születési támogatás vagy temetési támogatás, vagy rendkívüli helyzet megoldásához szükségesek, mint például gyermekek beiskolázási támogatása vagy intézményi idősgondozás költségeihez való hozzájárulás. Ebbe a körbe tartozik a lakáshitel törlesztésének támogatása is. 

Lakáshitel törlesztésére ma is fordíthatunk pénzt az önsegélyező pénztárba feltöltött egyenlegünkből. Az erről szóló 1993. évi XCVI. törvény szerint lakáscélú jelzáloghitel törlesztésére havonta a tárgyév első napján érvényes minimálbér 15 százalékát fordíthatjuk a befizetéseinkből. Ez 2025-ben tehát havonta 43.620 forint. A pénztári számlára feltöltött összeget viszont eddig csak várakozási idő után, legalább 180 nap elteltével lehetett kiegészítő önsegélyező szolgáltatásra is felhasználni. Ha tehát a pénztári tag befizetett, vagy a munkáltatója utalt a számlájára, akkor gyógyszerre, orvosra, gyógyászati segédeszközre azonnal el lehetett költeni ezt a pénzt, de többek közt lakáshitel törlesztésére csak fél év várakoztatás után. Ez változott meg július elsejétől. 

Az újdonságot tehát 2025 júliusától az adja, hogy hamarabb, várakozási idő nélkül lehet kiegészítő önsegélyező szolgáltatásra is felhasználni a számlára feltöltött pénzt. 

Hogyan működik az önkéntes egészségpénztár?

A pénztárba belépő tag egyéni számlát nyit. Erre a számlára utalhat a munkáltató is és maga a pénztártag is. Lehet egyszeri és rendszeres befizetés is. A befizetett pénzből a pénztár általában 4-7 százalékot saját működésére fordít, a többit jóváírja az egyéni számlán. A számlán lévő összeget befektetik, így ennek a hozama is növeli a megtakarítás összegét. 

20% állami támogatás

Az önkéntes pénztár népszerűségének kulcsa az elérhető állami támogatás. A számlára befizetett pénz 20 százalékát, maximum évi 150 ezer forintot az állam az év során befizetett jövedelemadóból jóváír a számlatulajdonos számára. Ezt a 20 százalékot is a pénztári számlán írja jóvá a NAV az éves szja-bevallást követően. 

Egy évben tehát lakáshitel törlesztésére költhetünk az egészségpénztárba befizetett pénzből 12×43.620, azaz összesen 523.440 forintot. Ennek a 20 százalékát, azaz 104.688 forintot fogjuk visszakapni a számlára a következő év tavaszán.

Vegyük figyelembe azt is, hogy férj és feleség adóstársakként szerepelnek a hitelügyletben. Ha mindketten rendelkeznek egészségpénztári számlával, akkor mindketten elszámolhatják a hiteltörlesztést is és vissza is igényelhetik utána a 20% SZJA-t. Így a megtakarítás összege duplázódik, összesen 209.376 forintot nyerhetünk.

A hiteltörlesztésre történő felhasználáshoz előbb be kell nyújtani az egészségpénztárhoz a hitelszerződés dokumentumait és igazolni kell a kifizetéseket is. Két lehetőség közül választhatunk: vagy az egészségpénztár utalhatja közvetlenül a banknak is a havi törlesztőrészlet összegét, vagy kifizetheti azt a mi számlánkra is a banki törlesztés fedezeteként.

Facebook

Ezek is érdekelhetik ...